Oč se vlastně jedná?

Tetanie je stav zvýšené dráždivosti nervosvalového ústrojí. Záchvat trvá minuty až hodiny a může u něj vzácněji dojít i ke ztrátě vědomí. V lékařských zprávách můžete nalézt diagnózu: tetanie latnentní, manifestní, neurogenní, spasmofilní, hyperventilační..... Nejedná se však o samotné onemocnění, ale o stav, tedy příznak! Tzn. tetanie není nemocí, ale příznakem nemoci. Musíte tedy přijít na to, co vám ve skutečnosti je. "Tetanie" se na ni pokouší poukázat, říká vám, že je v těle něco špatně.

Dělení tetanie:

  • metabolická tetanie = jedná se převážně o poruchy vstřebávání vápníku, může být vyvolána také častým zvracením, intoxikacemi nebo nedostatkem hořčíku. Tento druh tetanie je metabolického původu. U většiny příznaků jsou jasné abnormity laboratorních nálezů (také změny na EKG)
  • neurogenní tetanie = tímto druhem jsou postižení spíše labilní jedinci, jedinci se sníženou adaptací na zátěžové situace a stres, se sklony k neurotickým projevům a s psychopatickými rysy. Dále může být také vyvolán hyperventilací a nedostatkem hořčíku. Tetanický záchvat se objevuje většinou po emočním prožitku nebo duševním traumatu. Může se objevit ale také i následkem dlouhotrvajícího duševního napětí. Řadíme zde také tetanii latentní a hyperventilační.

Tetanie manifestní se projevuje různými a opakujícími křečovými stavy. Většinou se jedná o bolestivé křeče obličeje, nohou či rukou (křeče prstů a dlaní). Objevuje se také pocit stažení hrdla a potíže při polykání. Výjimkou není ani laryngospasmus (křečovité uzavírání hrtanu).
Tetanie latentní je nazývána také jao spasmofilie, tedy sklony ke křečím. Nejčastěji je vyvolána poklesem hladiny ionizovaného vápníku v krvi, nebo nedostatkem hořčíku. (více viz. Projevy)
Tetanie hyperventilační je vyvolána narušením vnitřního prostředí snížením koncentrace CO2 v důsledku jeho většího výdeje při zrychleném dýchání způsobeném často psychickými vlivy (např. stres, rozčílení...). Výskyt pocitu sevření na hrudi, dušnosti, který nutí k hyperventilaci.


Shrnutí možných příčin:
Stimulem ke vzniku může být nízká hladina volného krevního vápníku, např. při nedostatečnosti příštitných tělísek, nedostatku vitamínu D, nedostatku Mg nebo při hlubokém a déle trvajícím rychlém dýchání v klidu.
Spousta lidí uvádí, že jejich problémy se rozvinuly po dlouhotrvajících stresech, depresích, citových vytíženích, nedodržování pitného a stravovacího režimu, dlouhodobějším fyzickém vypětí, aj. Tělo bylo tedy dlouhodobě oslabováno, až povolilo a projevily se příznaky něčeho, co v těle skrytě přetrvává.

Tetanii někdy mohou předcházet tato onemocnění (diagnostikovaná!):
  • nádorové onemocnění štítné žlázy
  • onemocnění srdce a mozkových cév
  • hyperventilační syndrom
  • onemocnění plic
  • epilepsie
  • blokády páteře
  • organické onemocnění mozku
  • panická porucha
  • avitaminóza (chronický nedostatek) vitaminu D
  • roztroušená skleróza
  • plicní chlamydie
  • nedostatek určitých vitaminů či minerálů
  • borelioza
  • aj.


Druhy vyšetření:
  • Chvostkova zkouška
  • Trousseauova zkouška
  • EMG měření - ischemický a hyperventilační test
  • biochemické vyšetření - hodnoty hořčíku, vápníku, aj.


Význam hořčíku (Mg) pro tělo:
Příjem Mg u člověka z velké části překrývá potrava. Po příjmu potravy do trávicího traktu je hořčík vstřebáván po celé délce tenkého střeva. Množství Mg vstřebaného ze stravy značně kolísá. Proces vstřebávání je totiž ovlivňován mnoha faktory. Ukázalo se, že resorpce Mg ve střevě nemá vztah ke stavu Mg v organismu. V organismu je Mg rovnoměrně rozložen. Přibližně polovina je ho rozmístěna v kostech a druhá část v měkkých tkáních.

Důvody nedostatku hořčíku v těle - ovlivnění léky:
Také některé léky nepříznivě ovlivňují metabolismus Mg a vedou k jeho záporné bilanci. Jsou to diuretika zároveň s nedostatkem kalia, také srdeční glykosidy, laxantia, sulfonamidy, kortikosteroidy, zvláště jsou-li tyto léky dlouhodobě užívány, dále také hladovění a redukční diety se mohou podílet na vzniku nedostatku Mg.
Nemocní patří do pravidelného kontingentu obvodních lékařů, ale také interních, neurologických, psychiatrických a i jiných ambulancí, jak to odpovídá povaze potíží v jednotlivých případech. Od roku 1975 pozorujeme neustálý nárůst počtu těchto nemocných ovšem také z důvodu zlepšení diagnostických kritérií, zvláště zavedením rutinního elektromyografického (EMG) a biochemického vyšetření hladin Mg v krvi. Častěji jsou postiženy ženy než muži, vždy však jdeo mladé jedince nejčastjěi mezi 20-30lety věku.

Důvody nedostatku hořčíku v těle mohou být dle odborné literatury způsobeny:
  • deplecí = porucha regulace metabolismu hořčíku
  • deficitem = porucha spojená hlavně s nedostatečným příjmem Mg, nebo jeho zvýšenou potřebou a zvýšeným vylučováním ledvinami. Příčinami deficitu může být: snížený příjem Mg v potravě, zvýšená spotřeba Mg při vyšší tělesné námaze (nebo při onemocněních), zvýšené vylučování Mg ledvinami (akutní ledvinové onemocnění, selhávání ledvin, diabetes, nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu, užívání léků...).

Dávkování Mg:
Dá se říct, že "univerzální" dávkování není. Vždy záleží na individualitě daného organismu a na stavu, ve kterém se nachází. Proto pokud máte od lékaře doporučené denní dávkování, po určité době si ho upravíte dle svých potřeb. Některým zabírá 1-2 tabletky Mg denně, někteří mají dávkování nasazeno na 5-6x denně. Záleží opravdu jen na tom, jak se sami cítíte a jak ho váš organismus přijímá. Pokud máte nasazené silné Mg (např. Magnosolv) a máte ho dle lékaře užívat např. 2x denně, může vám vzniknout silný průjem a vy nebudete vědět proč. Přemíra Mg v těle totiž vyloučí přebytek tohoto minerálu tou nejrychlejší cestou - průjmem. V takovýchto případech tedy Mg uberte. Pokud vám není příliš dobře při menším dávkování, zvyšte si ho.

První pomoc (laická i zdravotnická):
  • pacienta vedeme ke klidnému dýchání
  • nitrožilní podání hořčíku (MgSO4 v roztoku o různé koncentraci) tetaniií odstraní, další léčba má odstranit příčinu
  • akutní poskytnutí první pomoci u hyperventilační tetanie v probíhajícím stadiu generalizovaných křečí musí být zvládnutí nepříznivých důsledků hyperventilace pomocí plastikového pohárku nebo sáčku (i u jiných druhů tetanie)

Informace čerpány z:
www.zbynekmlcoch.cz
- Bezecný, R.: Tetanie jako novodobá nemoc z pohledu záchranáře. 2010


Veškeré informace o hořčíku:
  • hořčík v minerálních vodách
  • hořčík v potravinách
  • co je to hořčík?
  • význam hořčíku pro lidské tělo
  • kolik hořčíku potřebujeme?
  • projevy nedostatku hořčíku
  • proč nepřijímáme dostatek hořčíku z jídla?
  • jak hořčík prospívá?
Naleznete na webové stránce www.magnesium.cz

24 komentářů:

  1. Tetanie se léčí dlouho. Mnozí doktoři slibují, že se to dá vylečit, někteří ne. Znám člověka, který neměl záchvat x let a znám člověka, který nemá týden klid. Toho člověka znám z vyprávění od kolegyně. Ten člověk je na invalidním důchodu a sám se o sebe nepostará. Tak se všichni držte a statečně bojujte, je to dřina, ale určitě se to dá zlepšit. Člověk může prožít i s takovou nemocí poměrně slušný život, ale bez léků a podpory okolí se to neobejde. Ale co je nejdůležitější, hlavně sám člověk musí bojovat a chtít se uzdravit.

    22.11.2008, Vendula
    (http://lachtidlo.blog.cz/0808/nemoc-zvana-tetanie)

    OdpovědětVymazat
  2. www.magnesium.cz nefunguje

    OdpovědětVymazat
  3. Po kliknutí funguje naprosto bez problémů.

    OdpovědětVymazat
  4. Kamarádka tetanii má,a je to strašné.Nikomu to nepřeju,prožívá hrozné muka :(

    OdpovědětVymazat
  5. Prechádzam internet, a hľadám informácie na túto tému, ale som dosť zmätený, takže ČO vlastne spôsobuje tetániu?
    Ide tu o nedostatok VÁPNIKA alebo MAGNÉZIA?

    Alebo obidvoch ??

    A ako sa dá zistiť, čo vlastne chýba?

    Meranie hladiny týchto prvkov v krvi sa síce bežne robí ale je vraj nespoľahlivé, v prípade magnézia sa na také výsledky zvlášť nedá spoľahnúť...

    Magnézium je však antagonista kalcia, čiže tieto prvky sa navzájom potláčajú, takže ako zistiť ktorý z nich treba doplňovať a neriskovať pritom zhoršenie stavbu?

    OdpovědětVymazat
  6. Tetanii způsobuje více faktorů najednou, než jen úbytek Mg. Calcium bývá u tetaniků také sníženo, mělo by se doplňovat, protože lépe váže Mg a udržují se oba spolu v těle lépe a déle. Jak říkáš, hodnoty minerálů v krvi jsou u tetaniků po doplnění v pořádku, přitom záchvaty a křeče (z nedostatku Mg) jsou stále. Na toto mi lékařka neodpověděla. V těle je něco špatně, lékaři nejsou schopni odpovědět, proč se Mg v těle netvoří nebo proč ho alespoň tělo není schopné uchovat, když jej dodáváme.

    Doplňovat by se měly oba, buď ve spojení tablet Mg+Ca, nebo zvlášť, to ale více Mg než Ca.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kašlete na léky jezte ovoce, je to zdravější, ty léky sice přidají MG atd... , ale uberou jiné věci a oddělají trávicí systém...

      Vymazat
  7. Dobrý den, mohli by jste mi doporučit lékaře, kteří léčí tetanii?
    Děkuji
    Lucka

    OdpovědětVymazat
  8. Tetanie není uznána jako nemoc, je kvalifikovaná jako stav. Tudíž není žádný konkrétní lékař, který tetanii léčí. O tento stav se starají psychologové, psychiatři, neurologové, atd atd.

    OdpovědětVymazat
  9. Dobrý den. To jak popisujete Tetani hyperventilační stav ( sevření hrudi, nedychatelnost atd) tak tyto příznaky mám a docela když se oběví silne. Maminka i babička měli epilepsii a můj nevlastní bratr ji má taky akorát doktoři mu konstatovaly v minulosti že v něm spí, já mám za sebou dost stresové období a chvíli po té době se začaly příznaky objevovat a když pocitu nechám volný průběhtak po chvíli je mi zle a je mi pak dlouho divně. Jak jsem tu četl, nemůže to být i první příznaky epilepsie? Je mi čerstvě 23 a vím že se probere jednou. Myslíte že to nohou byt první příznaky?
    předem děkuji za odpověď
    wolfter79@gmail.com

    OdpovědětVymazat
  10. Ahoj, mám tetanii od minulého roku a v dost velkém rozsahu. Zkoušela jsem se z toho dostat vším možným (doktoři, léčitelé, prášky) až letos v únoru jsem našla přírodní sirup, který mne z toho dostal :o). Do ledna jsem brala denně 6 prášků magne B6 a i tak se mi 1x za měsíc záchvaty vracely. Od února beru pravidelně jeden přírodní lék a záchvat se mi od té doby nevrátil a cítím se zcela zdravá. Ten lék je fakt zázrak a jelikož je přírodní tak do sebe aspoň netlačím chemii. Jestli budete mít někdo o sirup zájem napište mi nebo zavolejte, seženu vám ho. 777572078, iveta.cikanova@seznam.cz Přeji pěkný den. Ivet

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. dobrý den, měla bych zájem vyzkoušet ten váš zázrak, také jsem už toho hodně snědla a nic moc ústupek, prosím pošlete mi odkaz na získání na mail:domanada@centrum.cz, děkuji

      Vymazat
  11. Mám tetanii a jsem z toho úplně hotova :( Bohužel mám záchvaty pořád a to cpu Mg po litrech + Magne 6 a měla jsem i Magnosoliv + v pichy přímo do žily ,ale zbytečné

    OdpovědětVymazat
  12. Také mám tetanii, ale teprve, když jsem začala k hořčíku užívat vápník, vše se uklidnilo.

    OdpovědětVymazat
  13. Priatelia tetanici. Tetania vzniká z nedostatku serotonínu v mozgu. Vytvára sa aj zo slnečných lúčov a obsahujú ju aj spirulina dostať ju v lekárni aspoň u nás v Žiline. Treba užívať aj rybí tuk, C, D, E a hlavne B komplex alebo lepší je MILGAMMA N dostať v lekárni. Na noc si dať prirodný vápnik ale nie už magnézium, lebo si odporujú. Ráno si dať magnézium s B6. Prajem veľa zdravia. môj kontakt e: ipslovensko6@gmail.com

    OdpovědětVymazat
  14. Ahoj, chtěla jsem se zeptat, máte někdo podobný problém jako já?
    Po tetanickém záchvatu se mi stáhl obličej taková maska, nepřirozený výraz.
    Přes všechny infuze magnézia a antidepresivních léků se nic moc stav nezlepšil. Beru denně magnosolf a calcium v šumivé podobě. Taky zkouším brát homeopatické léky, ale to je údajně léčba na dlouho.
    Nic méně stále nemám svou tvář a cítím to stahování v hlavě.
    Celkově je to moc nepříjemné a nepřidává to na psychice.

    OdpovědětVymazat
  15. ahoj já mám tetanii už od dětství a je mi 21. ale už 2 roky jsem záchvat neměla a léky žádné neberu a bojím se že zase záchvat dostanu. mám i jiné nemoci takže mi na stresu moc neubere. občas cítím že mi začínají brnět opět ruce a nohy ale zatím to nepřišlo do toho stádia jako jedno v nemocnici, že jsem ztratila vědomí

    OdpovědětVymazat
  16. Mám na vás prokázané tetaniky dotaz, předepisuje vám doktor magnosolf nebo si musíte kupovat Mg sami bez receptu a za své?

    OdpovědětVymazat
  17. ahoj. manželka má čas od času záchvat z nedostatku Ca. Nevim co je to za ... nemoc, ale vím, že to mívá i její mamka. takže se to zřejmě dědí. nikdo z okruhu známých to nemá - bylo by zajímavé vědět, jak je to rozšířené. držte se

    OdpovědětVymazat
  18. http://hyperventilacna-tetania.hihahe.eu

    OdpovědětVymazat
  19. Ahoj tetanicky křeče mam dlouho u DP 1991 roku chybí mi příští na tělíska odoperovali mi je se štítnou zlazpu nemám ani jedno a špatně v strebavam vápník tak mi pichaj šest ampuli calium glukonikum už dene a
    na chvíli to pomuze

    OdpovědětVymazat
  20. Měl jsem to taky v pubertě, ale už nemám (cca 10 let). Prakticky podobný příběh jako mnohý od Vás, skončilo/začalo to odvozem rychlou a podezřením na epilepsii..při záchvatech mi pomáhalo soustředěné dýchání a jako prevence hořčík, který pravda užívám dosud, ale už jen příležitostně. Nejsem člověk co při problému sklopí ocas, ale nějak jsem se s tím porval. Tady jsou mé rady. Souhlasím, že se jedná zvýšenou citlivost na stres apod., která se projeví až s odstupem. Je třeba si uvědomit, že každá nemoc je projevem našeho těla na něco, co mu nesedí. Každý jsme jiný, nemůžeme se srovnávat s ostatníma. Někdy to člověk pochopí hned: sedíš křivě, budeš mít křivá záda. Někdy už může namítat: máš toho hodně, zvolni, udělej si přestávku aspoň na ten oběd, jinak s tebou švihne. To, že si myslíte, že něco děláte dobře, ještě neznamená, že to děláte dobře. A jelikož již žijeme ve vyspělé společnosti, čím dále více odloučeni od přírody, svému tělu rozumíme stále méně. Proto přehlížíme příznaky a pak jsme zaskočení problémem - nemocí, tetanií..Pokud se nepochopíme a nezměníme náš dosavadní životní styl, tak se nic nezmění, jen si to nahlávate, že jo, ale fakt nezmění. Je to váš život a jak si ho uděláte tak ho máte, Vy sami jste si zodpovědní. Musíte začít spolupracovat se svým tělem, pochopit ho, klidně si piště deník (co se kdy stalo, jak se cítíte, kdy vám bylo zle psychicky/fyzicky..), analyzujte, hledejte souvislosti. Pak musíte stresory buď vyřadit nebo, ty co nejdou vyřadit, nějak kompenzovat - zmírnit jejich dopad na vás. Zní to zvláštně, ale je to časté, můžete mít třeba podvědomý strach z nějaké osoby, se kterou jste často v kontaktu, a které se hold nevyhnete. Často mají lidé zažité stereotypy, kterých se špatně odvyká např. se zbytečně honíte až puntičkářskými domácími pracemi apod. Já osobně jsem měl třeba problém říkat NE. V tipování těchto věcí Vám dobře pomůže kamarád, který Vás moc ještě nezná (ale pozor, často vztahují ke svým zkušenostem a náhledu na svět), lepší volba je psychoterapeut (PS: to, že chodíte k psychoterapeutovi není vedeno v lékařské dokumentaci). V každém případě, pokud děláte to, co jste dělali a jen jíte prášky, tak nečekejte uzdravení, šálíte jen sami sebe.
    Jak jsem psal, pomáhalo mi také dýchání, takže doporučím začít cvičit něco jako jógu, tai-chi, cchi-kung, sundo apod. Tato cvičení člověka zklidní obecně a snaží se ho dát do rovnohváhy. Držím palce, pracujte se svým tělem.

    OdpovědětVymazat
  21. zdravim po dlouhe době se mi dostaila tetanie neurogenni, jeikoš mam dost velke problemy s astmetem 2stupen tak se musim smiřit i stim že musim se naučit s tím že mam dvě nemoci,, astma a tetanie,, avšak obě jsou nepředvidatelne, dnes mě tetanie postihla přimo ve školce, byla jsme naštěsti s manželem, chytla sem mě slabost, brněly až po chvili jsme měla ruku uplně strnulou,,, byla sme rada ze jsme si sedla na prvni schod manzel mi šel kout rohliky,,, ale musim podotknout že z idi vypršela veškera lidskost!!!! všichni jsou vuči nemocnemu či druhemu lhostejni,,, divalis e na mě, jako bych byla nakažena, a přitom ja lapala po dechu měla sem studene nohy a ruce slably, a nikdo se neměl k tomu aby se alespon zeptal PANI NECHCETE POMOCT?? NENI VÁM NĚCO,,, ani hovno nikdo nehnul ani brvou,,, hnus, takže na okoli se rozhodně člověk spolehat nemuže lidi jsou svině!!! dnes jsme si to potrvdila,,, až manžel přišel zavolal znamemu a odvezli mě domu tam sem lehla a byla v teple bo sem bal unavgena a zmrzla,, tato nemoc neni vylečitelna!!!! jen se sni člověk musi naučit žit,,,

    OdpovědětVymazat
  22. Ahoj, já jsem také nedávno řešila tento problém a vůbec jsem si s ním nevěděla rady, byla jsem až deziluzní v jeden moment... Pak jsem ale jednoho večera narazila na zázrak zvaný cbd kapsle a od té doby slavím docela dost veliké prázdniny v podobě klidných a ničím nerušených spánků a nocí... Velice doporučuji CBD! :)

    OdpovědětVymazat